Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Klaudia pracuje na pozícii vedúcej oddelenia IT Office v spoločnosti Lidl, kde sa venuje témam ako sú digitalizácia, inovácie, softvérový development či IT komunikácia. Jej IT kariéra sa však začala v roku 2019, kedy nastúpila do spoločnosti Lidl ako IT Office Specialist. V tom čase boli jej hlavnou náplňou práce IT controlling, procurement, licence a asset management či contracting.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Moja cesta do IT bola trochu neštandardná, nakoľko som tento odbor neštudovala a nemala predošlé skúsenosti. No mám rada výzvy. Pri otvorenej ponuke na IT oddelení som jednu videla a chopila sa jej. Dá sa povedať, že ma do IT priviedla náhoda a odhodlanie. Na základnej či strednej škole mi pravdupovediac ani nenapadlo, že by som jedného dňa viedla IT tím.

Náplňou mojej prvej pozície bolo objednávanie a správa zariadení, komunikácia s dodávateľmi, licenčný manažment, plánovanie a reportovanie nákladov, a podobné úlohy, ktoré sú veľkou a neoddeliteľnou súčasťou IT. Neskôr, vďaka motivácii učiť sa nové veci a nebáť sa ísť za hranice komfortnej zóny, som sa posunula na projektový manažment v IT. Na začiatku to boli menšie projekty, akými sú generačné obmeny malého hardvéru na predajniach, kde je potrebné veľa testovať, analyzovať a komunikovať. Venovala som sa napríklad aj implementácii medzinárodného softvéru na predajne ako podpora zo strany IT.

V rámci môjho rozvoja prišla následne možnosť vedenia tímu IT Office. Digitalizácia, softvérový development a IT komunikácia je to, čo ma v IT oslovilo najviac, a preto som neváhala a chytila sa opäť ďalšej výzvy.

Bol pri tvojich začiatkoch v IT niekto, kto ťa inšpiroval, kto bol tvojím vzorom? 

V tej dobe som mala veľkú podporu od svojho bývalého šéfa, ktorý vo mne videl viac ako ja sama, podporoval ma na mojej ceste a dodával odhodlanie pokračovať aj v náročnejších situáciách. Jeho nastavenie mysle a proaktivita sú vlastnosti, ktoré si nesmierne vážim a myslím si, že práve to ma posunulo tam, kde som dnes. Okrem neho mi však z hľadiska vedomostí a logického myslenia boli vzormi všetci IT kolegovia. Po pár týždňoch v kolektíve som zistila, že nie každý „ITčkár“ má IT vyštudované. Dôležité je aj to, že sa človek učiť chce a má odhodlanie na sebe pracovať. Mala som tiež šťastie na spoločnosť Lidl, ktorá mi otvorila dvere do IT, umožnila posúvať sa do odbornejších tém a prevziať zodpovednosť.

Prečo práve táto oblasť, ktorej sa venuješ? 

Mám rada kreatívne myslenie a agilný prístup k riadeniu projektov. V spojení so softvérovým developmentom, inováciami a digitalizáciou je to pre mňa ideálna kombinácia. S kolegami pri projektoch potrebujeme veľa brainstormingov a rozličných pohľadov na vec, čo je naozaj zaujímavé sledovať. Softvérový vývoj bol pre mňa vždy fascinujúci a hoci nie som programátor, rada pridám ruku k dielu s generovaním nápadov a vytváraním nových možností pri jeho vývoji.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? 

Ideálny pracovný deň u mňa začína dobrou kávou a príjemným úsmevom kolegov. Bežný pracovný deň nie je nikdy rovnaký. Našim hlavným cieľom sú spokojní zákazníci, ktorí majú z nákupu príjemný a bezproblémový zážitok. Celý deň sme preto nastavení kontrolovať tiketovací systém, aby sme videli, či je všetko na predajniach a skladoch v poriadku. Okrem toho sa počas dňa venujem prebiehajúcim projektom a meetingom. Niekedy mám väčšinu dňa slúchadlá na ušiach, no popri tom komunikujem aj so svojimi kolegami v tíme, aby sme boli zladení a ako radi hovoríme – na rovnakej vlne. V neposlednom rade sa snažím nájsť čas aj na zlepšovanie našich interných procesov pre zefektívnenie práce, písanie článkov a nahrávanie podcastov. Je to určitá forma oddychu od bežnej agendy, na ktorú si človek musí vytvoriť priestor a náladu, no stojí za to.

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

V korporátoch trvajú projekty aj niekoľko rokov, preto je dôležité byť vytrvalý a nevzdávať sa ani pri malých neúspechoch, nájsť pozitívnu energiu, nadšenie a pokračovať ďalej. Myslím si, že nie vždy je potrebné mať vytýčený bod, ktorý môžeme po zdolaní považovať za úspech, ale často je práve tá cesta k vytúženému cieľu našim úspechom. Moja cesta stále pokračuje a na to som naozaj pyšná.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Vnímam, že na oddelení, ale aj celkovo v spoločnosti, máme veľmi správne nastavené hodnoty diverzity a inklúzie. Ako žena v IT, či ako vedúca tímu, preto nepociťujem menejcennosť. Toto si naozaj vážim, pretože mi to umožnilo rásť a posúvať sa vpred. Ak aj náhodou niekedy boli menšie poznámky, snažila som sa ich ignorovať a nerobiť si z toho veľkú hlavu, pretože by to aj tak situáciu nezmenilo a nezlepšilo. Verím, že sa vždy dá nájsť príjemná a diplomatická cesta, ako ukázať, že aj ženy v IT vedia byť odborníčkami.

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

IT je pre mňa jeden veľmi zaujímavý a rýchlo sa vyvíjajúci sektor, ktorý je plný možností. V dnešnej dobe sa bez IT nezaobíde skoro nikto, či už doma, v súkromnom živote, alebo v tom pracovnom. Bavia ma nekonečné možnosti v softvérovom vývoji a to, čo všetko v ňom môžeme vymyslieť. Taktiež vnímam v IT veľkú súdržnosť. Všetci v tíme vieme, že ťaháme za jeden povraz, snažíme sa pomôcť a uľahčiť prácu jeden druhému.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Ženy prinášajú do kolektívu iný pohľad na vec, úplne inú energiu, detailnosť, empatiu a premyslenú komunikáciu. Myslím, že zmiešané tímy sú správnou voľbou nie len v IT, a že v takýchto tímoch vedia benefitovať ako muži, tak aj ženy.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Nebojte sa. Do IT má otvorené dvere každý, kto má chuť a motiváciu. IT nie je len programovanie či infraštruktúra. Tento sektor ponúka nespočetne veľa možností a pozícií. Stačí sa chopiť šance, pracovať na sebe a nenechať sa odbiť neúspechom.