Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vás, že sa v dospelosti budete venovať IT?

Asi nenapadlo. Keď som bola malá, nevedela som presne, čím by som chcela byť (ak nepočítam moju túžbu stať sa profesionálnou plavkyňou). Na vysokej škole som stretla viacero ľudí, ktorí mali od začiatku vyprofilovaný pohľad na to, čo by chceli v živote robiť. Ja som nemala jasnú predstavu a potrebovala som sa nájsť.

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Vyštudovala som Obchod a marketing na Ekonomickej univerzite a Kulturológiu na Filozofickej fakulte UK. K online marketingu som sa dostala v podstate náhodou. Chcela som sa presťahovať z Bratislavy a naskytla sa mi pracovná príležitosť v Prahe v tejto oblasti. Tak som to šla skúsiť a celkom mi to sadlo.

Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?

Moja blízka rodina okruhovo rozumie, že robím online marketing (a Sygic im samozrejme nemusím veľmi predstavovať). Je mi jasné, že čím do väčšieho detailu by som šla, tým náročnejšie by to bolo na pochopenie. Napriek tomu cítim, že sú na mňa hrdí a že by som sa mohla spoľahnúť na ich dôveru a podporu bez ohľadu na to, pre akú prácu by som sa rozhodla, ak keby som si otvorila galériu či kvetinárstvo.

Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?

Venujem sa online výkonostnému marketingu. To znamená, že sa snažím získať pre naše mobilné aplikácie čo najviac inštalácii, napríklad vďaka platenej reklame alebo optimalizácii popisov našich produktov na Google Play a AppStore. Som súčasťou programu Butterfly Effect.

Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.

Sygic sa zaoberá vývojom navigačného softvéru. Ľudia nás poznajú hlavne vďaka našej mobilnej aplikácii Sygic GSP Navigation, ktorej sa venujem aj ja, ale máme aj iné produkty pre konzumérsky a firemný sektor.

V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?

Na práci v IT prostredí mám rada racionalitu, vyhovuje mi analytický typ mojej práce a dokonca aj prevažne mužský kolektív. Vážim si, že mám príležitosť naučiť sa nové veci a viac sa orientujem aj v IT sfére mobilných aplikácií.

Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka alebo je to prevažne mužský kolektív?

Je to stále prevažne mužský kolektív. Ale žien nám skôr pribúda, ako ubúda. Myslím, že je zdravé mať zmiešané pracovné prostredie. Som ale zástanca rovných príležitostí, snažím sa negeneralizovať, ani oddeľovať mužský a ženský svet. Mám skôr pocit, že by malo byť prirodzené, že v pracovnom ako aj súkromnom svete fungujú ženy a muži spolu a nepotrebujeme na to nejaké kvóty a normy.

Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?

Raz ráno sa ma vo výťahu v našej budove prekvapene opýtal nejaký pán, či idem do Sygicu. Vraj, či tam pracujú aj ženy?

Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien?

Nevidím dôvod, prečo nie. Je to otázka odbornosti a záujmu a s tým pohlavie nesúvisí. Každý človek by mal v prvom rade robiť to, čo ho baví. Ja sama som išla za tým, čo ma baví. Podstatné podľa mňa je, aby si ženy samy pred sebou dokázali, že na to majú. A nenechali sa odradiť. A potom to dokážu aj iným. Je ale pravda, že ak by v spoločnosti už neboli žiadne predsudky a miestami delenie na mužský a ženský svet, značne by sme si to uľahčili.