Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vás, že sa v dospelosti budete venovať IT?

Na základnej škole som určite neuvažovala nad tým, že v dospelosti budem pracovať v IT. Pamätám si, že som chcela mať kvetinárstvo alebo lekáreň. K počítačom som síce mala vždy blízko, ale ak sa neráta hranie počítačových hier, moje sny veľmi nenasvedčovali tomu, že sa budem neskôr denne venovať technickej oblasti.

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Študovala som medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Ak by som si mala ale vyberať znovu, určite by som sa nebála ani technických odborov. Po niekoľkých stážach v štátnej správe mi bolo jasné, že tadiaľ cesta nevedie. Do IT sveta ma priviedla náhoda. Po vysokej škole som natrafila na ponuku pozície vo firme Sygic, pri ktorej som mohla využiť cudzie jazyky. Špecifické technické znalosti som získala postupne v praxi, lepšieho učiteľa nenájdete. Je to piaty rok čo som Aj ja v IT.

Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?

Rodina ma pri mojom rozhodnutí vybrať sa do IT sveta podporovala, všetky otázky ohľadom počítačov na mňa smerovali už predtým.

Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?

V Sygicu pracujem ako Customer Project Manager, vediem technickú časť projektov pre našich business klientov v nemecky hovoriacich krajinách. Starám sa o integráciu nášho navigačného riešenia do telematických projektov zákazníkov a úzko spolupracujem s developermi na oboch stranách projektu.

Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.

Sygic je slovenská firma vyvíjajúca navigačné aplikácie, ktoré používa viac ako 200 miliónov ľudí. Ja pracujem v tíme, ktorý sa venuje vývoju profesionálneho navigačného riešenia pre flotily kamiónov, záchranných zložiek či taxíkov.

V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?

Páči sa mi, že viem ovplyvniť produkt, ktorý používajú ľudia na celom svete. Firemná kultúra v Sygicu podnecuje každého k navrhovaniu riešení, ktoré ovplyvnia výslednú aplikáciu. V rámci svojej práce cestujem a zúčastňujem sa konferencií, kde sa dozvedám najnovšie poznatky z oblasti mobilných aplikácií a inovácií. Tento sektor prináša novinky každý deň a nemusím sa báť, že by ma prevalcoval stereotyp.

Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka  alebo je to prevažne mužský kolektív?

Som jediná žena v našom tíme, ale spolupracujem s obchodným oddelením, kde sa častejšie objavujú aj kolegyne.

Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?

S predsudkami sa stretávam na osobných stretnutiach so zákazníkmi, keď ma predstavia ako technického špecialistu. Muži na druhej strane často nevedia skryť prekvapený výraz, ale nie je to nič, čím by som sa dala odradiť. Práve naopak, je to príležitosť dokázať im, že technický človek nie je vždy len chlap.

Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien?

Pokiaľ ženu technologický svet láka, nepoznám nič, čo by ju mohlo odradiť. Informačné technológie sú budúcnosť a kto chce, môže sa podieľať na veľkých veciach. Okrem toho, ženský element v ešte stále prevažne mužských tímoch neuškodí.