Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Jana je absolventkou Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave, kde vyštudovala odbor Kybernetika. Niekoľko rokov pracovala ako Model Based Development Engineer v spoločnosti Honeywell. V súčasnosti sa venuje technickým výpočtom a simuláciám v spoločnosti Humusoft. Jej špecializáciou sú najmä Hardware-in-the-loop simulácie a Rapid control prototyping pomocou nástrojov dSPACE.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Úplne od malička nie, to som chcela byť doktorka alebo právnička. Pre štúdium technického zamerania som sa rozhodla na gymnáziu, pri výbere fakulty. To mi už bolo jasné, čo ma baví, v čom som dobrá, a v čom vidím perspektívu.

Bol pri tvojich začiatkoch v IT niekto, kto Ťa inšpiroval, kto bol Tvojím vzorom?

Mám v rodine sesternicu a bratrancov, ktorí práve v období, keď som sa rozhodovala nad svojím smerovaním, začínali kariéru v technických odboroch. Neskôr, v mojom prvom IT zamestnaní, bola mojím vzorom práve technická manažérka vývojového tímu, ktorého som bola súčasťou. Je to veľmi silná osobnosť, zdatná nielen technicky, ale schopná aj motivovať svojich kolegov.

Prečo práve táto oblasť, ktorej sa venuješ? 

Už od vysokej školy ma bavila práca s nástrojom MATLAB, jeho toolboxami a široké možnosti použitia nástroja pri riešení rôznych úloh. To ma priviedlo k simuláciám, ktoré som využívala doteraz v každom zamestnaní. Pomáhať našim zákazníkom predchádzať chybám vo vývoji práve pomocou simulácií ma baví. Je to odvetvie, ktoré sa veľmi rýchlo vyvíja, v ktorom je nutné sa stále učiť nové poznatky a umožňuje mi vidieť technológie v rôznych spoločnostiach či byť súčasťou ich vývojových procesov.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? 

Vďaka častému kontaktu so zákazníkmi, ktorým pomáhame, sa moje pracovné dni dosť líšia. Väčšinou pomáham riešiť problémy zákazníkov a odpovedám na ich technické otázky. Niekedy si to vyžaduje osobné stretnutie, takže často našich zákazníkov navštevujem. Sú dni, keď školím prácu so softvérovými nástrojmi, ktoré poskytujeme, alebo pripravujem rôzne prednášky ako osvetu o aktuálnych novinkách vo svete technických výpočtov a simulácií.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

V práci som sa s predsudkami nestretla, ani v našej spoločnosti, ani u zákazníkov. Občas som však narazila na nevhodné otázky počas pohovorov. Ten typ otázok, ktorý by muž nikdy nedostal. Určite je potrebné daného človeka na nevhodnú poznámku upozorniť. Myslím, že sa často stane, že si nevhodnosť ani neuvedomuje. Všeobecný recept je robiť si svoju prácu čo najlepšie, aby bol človek so sebou a svojimi výsledkami spokojný, a tak dokázať, že akékoľvek predsudky sú zbytočné.

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

Okrem toho, že ma IT sektor baví, je pre mňa veľký benefit aj to, že som nikdy nemala problém nájsť si v tomto odvetví zamestnanie. Mohla som si vybrať spoločnosť, prostredie a prácu, v ktorej sa cítim komfortne. Zároveň je to oblasť, kde sa stále niečo deje, ide rýchlo dopredu a ja môžem byť toho súčasťou.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Verím, že ženy môžu priniesť do mužských kolektívov vlastnosti vytvárajúce diverzitu pri hľadaní nových nápadov či riešení úloh. Môžu to byť zmysel pre detail, empatickejšie jednanie v rámci tímu, ale aj mimo neho. Poznám však aj veľa mužov s týmito vlastnosťami. Preto myslím, že je to individuálne a záleží na človeku.

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Celkovo spoločnosť by mala odbúrať myšlienku, že IT a technika je len pre chlapcov. A to začína rodičmi a prechádza to celým systémom školstva. Pokiaľ má dievča záujem o IT, mala by mať prístup k informáciám a nástrojom vzdelávania bez poznámok o tom, že to je chlapčenské, alebo bez strašenia, že to nezvládne. Workshopy a rôzne podujatia, kde majú dievčatá možnosť vyskúšať a zistiť či je IT pre nich a či ich to baví, sú skvelým nástrojom. K týmto informáciám by sa ale mali dostať aj rodičia a určite aj mnoho učiteľov.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Že ak je to niečo, čo ich baví a napĺňa, nemajú sa čoho báť. Univerzity a aj mnohé firmy sa snažia podporiť ženy pomocou rôznych skupín, aktivít ale aj konferencií, kde sa ženy môžu navzájom podporovať, vymieňať si informácie a byť si inšpiráciou.