Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Jankina cesta do IT sa začala pred trinástimi rokmi v spoločnosti Unicorn Systems SK na pozícii IT analytik. Neskôr sa cez seniornú rolu na tejto pozícii dostala k manažmentu, kde niekoľko rokov zastávala rolu test manažérky, delivery manažérky a projektovej manažérky. Posledné dva roky sa stará o obchodnú časť divízie pre oblasť bankingu a fintechu.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Určite nemala, ale s odstupom času som presvedčená o tom, že život v IT mi bol daný do vienka. Môj vzťah s počítačmi ešte v čase, keď som bola dieťa, resp. študentkou strednej školy, predstavovala svojho času veľmi populárna hra Dyna Blaster (Bomberman). Vysokú školu so zameraním na IT mi však vybral osud. Fakultu s odborom Informatika som nalistovala náhodne a prihlášku na ňu zaslala len ako zálohu, ak sa náhodou pomýlim pri ostatných dvoch preferovaných vysokých školách. Ďalší (uznávam, možno už trošku riadený) uzlík na mojej kariérnej šnúrke sa zaviazal, keď som prešla prijímacími skúškami na inžinierske štúdium ďalej v oblasti informatiky, kde z cca 200 uchádzačov bolo prijatých iba 60.

Bol pri tvojich začiatkoch v IT niekto, kto ťa inšpiroval, kto bol tvojím vzorom?

Inšpiráciou a zároveň akýmsi hnacím motorom na mojej IT ceste bola moja spolubývajúca na internáte. Tá mala v malíčku matematiku gymnázia a investovala nemalé úsilie doučiť ma všetky potrebné oblasti, ktoré mi ako absolventke strednej odbornej školy chýbali. Študovala som totiž odbor Komerčný pracovník v doprave so zameraním na zasielateľstvo a colnú deklaráciu.

No a druhým veľmi cenným človekom bol pre mňa spolužiak priamo z Informatiky, ktorý mi pomáhal a riešil so mnou nielen odborné veci, ale aj moje občasné záchvaty a obavy z toho, že štúdium nezvládnem. Obom a mnohým ďalším patrí moja obrovská vďaka.

Prečo práve táto oblasť, ktorej sa venuješ?

IT sa stalo priamou súčasťou môjho života. Neustále inovácie a modernizácia ma doslova fascinujú a páči sa mi pocit, že som, svojím spôsobom, o krok vpred oproti ľuďom, ktorí vymoženosti dnešnej doby len využívajú. Mám totiž aspoň základnú predstavu, čo sa za danými systémami skrýva a čo od nich môžeme čakať ďalej. Pochopiteľne však hovorím o veľmi maličkej časti systémov, ale dobrým príkladom je napríklad aplikácia Internet/Mobile banking, ktorú v súčasnosti používa už azda každý.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Na pozícií obchodnej manažérky je každý môj deň iný. Ale v zásade pre všetky platí ranná kontrola kalendára, prípadný standup na úrovni divízie a pokračujú telefonáty, či stretnutia s klientami, no a večer pracujem na agende z celého dňa. Keď som to takto napísala, na mňa samotnú to pôsobí ako administratívna práca, ale verte mi, skutočnosť je úplne iná.

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Je ťažké špecifikovať nejaký konkrétny úspech, či možno neúspech. Ale ak to zovšeobecním, tak osobne považujem za svoj najväčší pracovný úspech fakt, že sme v divízií partia výborne zohratých ľudí a to nás posúva vpred tak z pracovnej strany, ako aj osobnostne – sme jednoducho viac než kolegovia. Sme kamaráti, ktorí spolu zdieľajú nielen pracovné, ale často aj osobné radosti a starosti.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Určite, hoci v žiadnom prípade to nebolo nejaké drastické. Myslím si, že žena má podstatne ťažšiu pozíciu presvedčiť o svojej kompetencii a znalostiach oproti sediaceho klienta, než muž. Ak sa žene stane, že na prvom stretnutí z nejaké dôvodu nevie kompetentne zareagovať na nejakú otázku, oveľa ťažšie sa jej to neskôr podarí vylepšiť. Určite to nie je nemožné, ale je to naozaj zložitejšie.

Musím však dodať, že v súčasnosti je takýchto skúseností čoraz menej a menej.

 V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

Ako som písala už vyššie: IT sektor je dynamický, inovatívny a asi nie som sama, kto predpokladá, že už z našich životov nevymizne. No a práve táto  dynamika a inovácie ma držia v strehu, nútia ma neustále na sebe pracovať a rozširovať svoje obzory a vedomosti.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Svojou ženskosťou a prirodzene iným spôsobom uvažovania a prístupom. A keď sa k tomu pridá občas upečený koláč, dream team je na svete.

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Myslím si, že v súčasnej dobe je už prežitok vnímať IT len ako svet mužov. Jediné, čo dievčatá potrebujú, je prestať tomuto predsudku veriť a viac dôverovať vlastným schopnostiam a intuícii.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Ak ste si už pár krát vážne povedali, že to IT je zaujímavé, určite choďte do toho. Zapáči sa Vám to a ani si neviete predstaviť ako.