Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Jana pochádza z Bošian a jej cesta do IT viedla cez štúdiá na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Keďže ju najviac očarila automatizácia a robotika, celkom prirodzene zakotvila v spoločnosti ABB, kde pracuje ako aplikačná inžinierka a ku svojej práci využíva programy MOD300 a automation builder.

Čo ťa priviedlo k IT?
Už od mala ma veľmi zaujímala matematika a fyzika. Mala som šťastie, že ma v tom podporoval aj môj otec. Čo sa týkalo matematiky, fyziky a chémie, vždy vedel všetko, na čo som sa ho opýtala. Bol pre mňa veľkým vzorom. Po strednej škole som sa preto rozhodla študovať na FEI STU, kde som obdivovala odbornú úroveň profesorov, najmä na katedre jadrovej energetiky a katedre robotiky. V mojej prvej práci ma veľmi zaujalo oživovanie strojov a vedela som, že týmto smerom sa chcem ďalej vydať.


FEI STU nie je úplne kombinácia matematika, fyzika chémia. Je ešte niečo čo ovplyvnilo tvoje rozhodnutie vybrať sa IT smerom?
Som človek, ktorý má rád výzvy. Chcela som aby ma práca bavila a posúvala ďalej, rozvíjala moju osobnosť. A presne to práca v IT oblasti je. Každé zadanie je iné a človek ho musí vyriešiť. Keď je zadanie hotové človek ma zo seba dobrý pocit, že to zvládol.

 

Zmenila by si rozhodnutie pracovať v IT?
Nezmenila. Som spokojná. Práca ma veľmi baví. Myslím, že prekonala moje očakávania, ktoré som mala ešte počas školy. Naopak, rada by som sa ďalej vzdelávala a stala sa odborníčkou v mojej oblasti .

 

Čo je tvoja oblasť?
Je to automatizácia. Je to veľmi zaujímavá časť IT, v ktorej vidieť ako kód, ktorý programátor naprogramuje ožíva. Ako sa začnú hýbať motory, posúvať pneumatické valce či rozbehne sa výrobná linka.

 

Čo pre tebe znamená IT?
IT je dosť široké. Preto si myslím, že každý si v nej dokáže nájsť niečo, čo by ho bavilo. Či už tvorba internetových stránok, rôznych aplikácii, programovanie robotov, či oživovanie celých výrobných liniek. IT technológie majú dvojaký dopad na ľudí. Niekomu pomáhajú, niektorí sú od nich závislí. Ide o to, ako sa k nim človek postaví.
Čo sa mi na tomto sektore páči je, že ľudia v IT tvoria určitú komunitu, majú svoj humor, svoje témy na rozprávanie, ktorým nie každý rozumie (smiech).

 

Vieš nám priblížiť IT humor, napríklad tvoj obľúbený vtip?
Mám obľúbený vtip, rozhovor dvoch itéčkárov: „Včera som zbalil prekrásne dievča, predstav si, 90-60-90. Tmavofialovú?“

V čom vnímaš komunitný rozmer IT ľudí?
Títo ľudia sú múdri, logicky uvažujúci a dokážu efektívne pracovať.

Povedz nám o tvojich úspechoch, na čo si hrdá?
Som hrdá na to, že aj keď som nevyštudovala konkrétne automatizáciu, nebála som sa a keď prišla pracovná ponuka, vzala som ju a všetko som sa naučila, aby som bola rovnako dobrá, ako ľudia, čo to vyštudovali.

Ako si prekonala tvoj strach? Čo ti pomohlo, inšpirovalo, motivovalo?
Ešte stále mám niekedy strach alebo skôr rešpekt pred niektorými zadaniami. Ale o to lepší má človek zo seba pocit, keď to pred čím mal rešpekt zvládne. Pomohlo mi uvedomenie, že všetci sme len ľudia, ktorí nemusia všetko vedieť. Keď sa človek vzdá len preto, že sa bojí, tak to neskôr bude ľutovať a ja nechcem ľutovať svoje rozhodnutia.

Čo ťa v tvojej práci napĺňa a ďalej motivuje?
Najviac sa mi páči, že stále napredujem. Stále získavam nové skúsenosti a vedomosti. Nie je to práca, v ktorej by som stagnovala alebo ktorá by bola nudná. Sama sa tiež ďalej vzdelávam – študujem tutoriály k programom alebo čítam na internete novinky zo sveta IT, navštevujem rôzne webináre.

Odporuč nám zdroje, z ktorých sa vzdelávaš?
Je to hlavne Google (smiech). Záleží, čo človek potrebuje, teraz je na internete veľmi veľa informácií. Aktuálne pri práci v ABB čerpám veľa informácií najmä z firemnej stránky.


Je podľa teba dosť žien v IT na Slovensku?

Je pravda, že v súčasnosti je v tejto oblasti viac mužov, ale nájde sa aj veľa šikovných žien. Verím, že ich počet bude stále rásť. Je to nielen zaujímavá práca, ale aj dobre finančne ohodnotená.


Čím by si motivovala iné ženy, aby to skúsili? Čo oslovuje v tomto smere teba?
Okrem finančného ohodnotenia, na ktoré pozerá veľa študentov, ktorí si vyberajú zamestnanie, je to flexibilita práce, čo je veľká výhoda najmä pre matky. Nemusia riešiť čo s deťmi, keď sú choré, keďže práca sa dá zväčša vykonávať aj z domu. Je to práca, ktorá nie je monotónna.


Ako na teba reagovalo okolie, keď si začala pracovať v IT?

Rodina a priatelia by sa skôr čudovali, keby som si vybrala inú cestu (smiech). Vždy ma bavila matematika a fyzika. Som ten typ človeka, čo verí faktom a vzorcom. Je pravda, že niektorí muži  si ešte stále myslia, že žena patrí do kuchyne – stretla som sa s tým aj na škole, aj v práci – ale to ma skôr viac nakopne, aby som dokázala, že som lepšia, ako predpokladajú.

Ako podľa teba ženy obohacujú IT tímy? Myslíš si, že existuje rozdiel medzi mužským a ženským kódom?
Povedala by som, že ženy prinášajú iný pohľad na vec a niekedy práve tento pohľad chýba. A aj atmosféra je možno o čosi lepšia. Kód každého programátora je iný, nejedná sa o rozdiel medzi ženským či mužským. Je to vždy o konkrétnom programátorovi a jeho spôsobe rozmýšľania či štýlu písania.


Vieš viac popísať ženský pohľad, ktorý opisuješ?
Toto ťažko popísať (smiech). Povedala by som, že ženy si všímajú viac súvislosti a podobnosti medzi vecami. A keď sa niečo učia, neboja sa spýtať či poprosiť o radu, zatiaľ čo mužská ješitnost to mužom bráni spraviť.


Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Ja som touto cestou šla už od základnej školy, keď som chodila na matematické súťaže. Ale veľmi dôležitú úlohu zohrávajú najmä učitelia na základnej a strednej škole. Práve tí dokážu najviac ovplyvniť smer, ktorým sa žiak alebo žiačka vyberie. A takisto aj rodičia, je dobré keď majú žiačky oporu aj tam.

A čo by podľa teba mohli urobiť viac učitelia?
Pomohlo by kebyže do škôl chodili prednášať ľudia, ktorí v tejto oblasti pracujú. Chýba prepojenie praxe a školy. Žiakom by pomohlo pri výbere, keď budú vedieť čo si vyberajú nebolo by to len niečo neznáme a abstraktné.


Chcela by si, aby išli tvoje deti v tvojich šľapajách?

Určite ich budem k tomu viesť. Ale konečné rozhodnutie nechám na nich.

A teraz trochu menej konvenčne: Máš zaujímavú prihodu alebo vtip z IT prostredia ?
Zábavnú príhodu ani nie. Ale vždy sa mi ráta výraz chlapov, keď vidia, ako žena zapája káble v rozvodnej skrini (smiech).


Čo by si odkázala našim čitateľom na záver?
Nikdy sa nevzdávajte. Aj keď si niekedy človek neverí alebo sa bojí, že to nezvládne. Je vždy horšie niečo neskúsiť ako stále premýšľať nad tým, čo by bolo ak…