Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Hana Uhrin má drive, entuziazmus, nápady a prináša ľuďom úsmev. Hneď ako doštudovala matematiku na FMFI UK, začala robiť v IT, ktorému sa venuje už 11 rokov. Aktuálne vedie oddelenie Customer Supportu vo firme PREFIS. Pravidelne chodí do “činkárne” a zaujíma sa o zdravý životný štýl, ktorý podľa nej k cvičeniu neodmysliteľne patrí. Okrem IT a fitness, má v merku ešte vlastnú značku luxusných kabeliek. Tvrdí, že keď niekto naozaj chce, tak všetko sa dá.

Kedy si v sebe objavila záujem o informačné technológie? Ako si sa dostala do IT prostredia? Kde a na akej pozícii pracuješ?

Môj otec mal vlastný biznis už keď som bola dieťa. Skladal a predával počítače, takže som okolo výpočtovej techniky bola odmalička. Vyštudovala som matematiku s hlavným zameraním na počítačovú grafiku na “matfyze” a tak nejak prirodzene som sa ocitla v IT sfére. Väčšinu času som robila zákaznícku podporu softvéru vo firme SAP, vyskúšala som si Team Product Owner pozíciu v rámci scrum teamu vývojárov aj manažérsku pozíciu u partnera firmy SAP, ktorý softvér nasadzoval u klientov. Aktuálne robím Support Team Leadera vo firme PREFIS, ktorá je partnerom Wall Street Systems. Firma implementuje a podporuje Wall Street Suite vo viacerých národných bankách a finančných inštitúciách a vyvíja aj vlastný produkt. Takže aktuálne som v IT a zároveň v bankovníctve.

Vieš programovať? Ak áno, ktorý programovací jazyk ovládaš?

Ja málokedy tvrdím o čomkoľvek, že to viem, pretože mám pocit, že je veľké množstvo vecí, ktoré neovládam. Nikdy som nebola programátor. Na škole som pričuchla k C++ na  projektoch počas semestrov a k diplomovej práci som naprogramovala aplikáciu na spracovávanie obrazu. V robote som používala skriptovanie v MSSQL na dennej báze. Neskôr som si zo zvedavosti spravila online kurz cez Courseru na Python, ktorý sa mi potom neskôr zišiel na inej pozícii. Ale programátor nie som.

Čo ťa baví v tvojej práci?

Som rada súčasťou teamu, rada analyzujem a hľadám pôvod chyby, respektíve nachádzam riešenia problémov. Najviac ma však baví spolupráca s ľuďmi. Mám ľudí veľmi rada a záleží mi na nich, myslím si, že to aj cítiť.

Čo vidíš, ako zaujímavé, na ľuďoch pracujúcich v IT?

Asi ako v každej sfére, aj IT-čkári majú tak kúsok vlastný jazyk a vlastný humor. Od toho, v akom biznise robíte IT, sa odvíja aj “dialekt”, ktorým hovoríte. Mám pocit, že hovoriť podobnou rečou nás tak trochu spája. Keď odídeme z roboty, prepíname na čistejšiu slovenčinu. A čo je možno ešte také zaujímavé je, že veľa ľudí v IT vyvažuje to “virtuálno” záľubami, ktoré sú skôr umeleckého rázu, ako tanec, šport, hudba a iné.

Aké záľuby máš ty popri IT?

Viaceré. Nájdete ma často vo fitku. S cvičením súvisí aj zdravé stravovanie a lifestyle ako taký. Čiže som v posilňovni ako doma. Skvelo sa tam rozmýšľa a je to aj miesto, kde sa dá socializovať s inými ľuďmi, za čo som vďačná. Nájsť doktora alebo právnika nemám problém, podávame si činky na bežnej báze..