Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Do IT sveta som prišla viac-menej náhodou a inú prácu si teraz už ani neviem predstaviť. Od malička som sa zaujímala o veci okolo mňa, stále som sa vypytovala, prečo je toto takto, ako funguje tamto, všetko som sa chcela naučiť a všetkému som chcela rozumieť. Na základnej škole som mala obľúbené predmety matematiku a jazyky, lebo vďaka mojej dobrej pamäti som sa veľmi nemusela na vyučovanie pripravovať. Preto som sa aj neskôr rozhodla pre štúdium na gymnáziu s rozšíreným vyučovaním jazykov.

Avšak v mojej triede bola dotácia hodín matematiky a prírodovedných predmetov nižšia, a keď som chcela z mojej milovanej matematiky maturovať, musela som absolvovať rozširujúce semináre a cvičenia, aby som mala aspoň požadované minimum absolvovaných hodín. Informatiku sme mali myslím iba jeden rok a bola skôr teoretická, učili sme sa o historickom vývoji počítačov, kreslili vývojové diagramy do zošita. Pamätám si, že moja prvá reálne práca na PC bolo oznámenie o konaní rodičovského združenia napísané v textovom editore T602 :).

Moje IT zručnosti sa prudko rozšírili počas štúdia na univerzite – rozhodla som sa pre štúdium matematiky zamerané na kvantitatívne metódy v manažmente. Okrem matematiky a ekonomicky zameraných predmetov sme dostali aj celkom slušné základy z informatiky – od programovania, operačných systémov až po základy sietí. Začiatok bol pre mňa dosť náročný, keďže som začínala takmer od nuly a štúdium mi zabralo väčšinu voľného času.

Po ukončení štúdia som sa začala rozhliadať po práci, kde by som využila svoje vedomosti a naučila sa niečo nové. Zaujala ma ponuka malej, pre mňa doteraz neznámej rakúskej firmy, kde hľadali človeka s aktívnym ovládaním cudzích jazykov na technickú podporu. Pamätám si, ako sa ma môj budúci šéf na pohovore po nemecky pýtal, ako pripravím palacinky. Až neskôr mi povedal, že ani tak nešlo o moje kuchárske umenie, ale o tom, akú mám trpezlivosť a prístup k vysvetľovaniu jednoduchých inštrukcií :).

Firma zamestnávala technikov (programátorov a testerov) a mojou úlohou bolo asistovať zákazníkom (koncovým užívateľov), keď mali nejaký problém s inštaláciou alebo používaním našich produktov. Najprv som sa samozrejme ja sama musela naučiť správne postupy a zistiť všetky možné scenáre, aby som vedela okamžite reagovať. Začala som s naštudovaním manuálov (anglicky a nemecky) a potom s otázkami na našich technikov. Nebolo ich málo! Niekedy som trávila hodiny na telefónnej linke so zákazníkmi, a väčšinou sa mi aj podarilo pomôcť vyriešiť ich problém. Oddelenie sa časom rozrástlo o dvoch ďalších ľudí a ja som začala uvažovať, ktorým smerom sa chcem posunúť dalej.

Vtedy sa objavila ponuka HP, ktorá hľadala ľudí s aktívnou angličtinou a nemčinou a potenciálom ďalej sa rozvíjať v technických schopnostiach. Asi do týždňa od prihlásenia sa som podpisovala novú pracovnú zmluvu a tešila sa na „veľký IT svet“. Začínala som s prekladmi dokumentácií, telefonovaním s nemecky hovoriacimi zákazníkmi, plánovaním inštalácií pre technikov, objednávaním hardwaru. Popri mojej každodennej rutinnej práci som sa snažila sama ďalej vzdelávať, pýtať sa na technickejšie detaily, rozumieť súvislostiam, a veci, čo som sa naučila, posunúť ďalej. Po troch rokoch som sa rozhodla prejsť na technickejšiu pozíciu SAP konzultanta, a SAP-u sa venujem doteraz. Moja práce vyžaduje nielen dobré technické znalosti, ale aj komunikáciu so zákazníkmi, kolegami a inými firmami. Treba si vedieť efektívne zorganizovať pracovný čas, a neustále sa vzdelávať, dynamický IT svet to vyžaduje.

Vo voľnom čase radím občas kamarátkam, ak je fajn mať svoj vlastný notebook, na čo všetko je dobrý smart phone, kde všade sa dá pripojiť na wifi, posielame si recepty a fotky. V mojom živote som stretla veľa úžasných ľudí, od ktorých som sa veľa naučila a ktorí sú pre mňa inšpiráciou. Veľká vďaka patrí môjmu priateľovi a rodine, ktorí ma podporujú vo všetkom, do čoho sa pustím. Mojím vzorom je Steve Jobs a jeho motto: „Váš čas je obmedzený, tak ním neplytvajte. Nežite život niekoho iného. Nenechajte sa vlákať do pasce, nežite podľa pravidiel, ktoré vymysleli iní ľudia. Nedovoľte, aby v hluku cudzích názorov zanikol váš vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, majte odvahu ísť za svojim vlastným srdcom a intuíciou. Tie už akosi samé vedia, čím sa naozaj chcete stať. Všetko ostatné je druhoradé.“

autor: Ľudmila Jančigová