Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Dita je zakladateľka projektu Czechitas, ktorý podobne ako Aj Ty v IT na Slovensku, získava do IT oblasti nové ženské tváre.

Dita sa k vzdelávaniu žien v IT dostala už ako veľká a „hotová“ žena. Po vysokej škole založila s nadšencami pre IT len zo zvedavosti iniciatívu Czechitas. Určite jej k tomu z časti dopomohlo, že predtým vyštudovala v Brne informatiku. Najviac jej však pomohli priatelia a jej nadšenie pre technológie. Čo Ditu prekvapuje najviac na súčasnom pokroku v IT, je samostatne riadiace auto. „Myslím, že tohle je pokroková technologie, která naprosto mění svět kolem nás a dokazuje jak jsme daleko. Dál, než jsme samy připraveni.“ Dita hovorí, že ženy môžu toho veľmi veľa zmeniť, na sebe a aj v IT. Stačí si len uvedomiť pár faktov. Ženy sa kedysi štylizovali do úloh jednoduchých používateliek. Nezamýšľali sa nad technikou hlbšie. Dnes, keď je žien v IT branži ako šafranu, úspešné IT manažérky je ťažké prehliadnuť, najmä ak svojimi riešeniami predbehnú kolegov. Pocit spokojnosti samej so sebou a uznanie je len časťou veľmi pekného honoráru, aký môžete získať vďaka informatike.

V Čechách majú asi 10 percent žien, ktoré túžili po informatike a stali sa úspešné. Tieto počty budú v budúcnosti narastať, nielen v Čechách. Ak pôjdeme s naším susedom po vzore štátov, kde činnosť obdobných združení financujú veľké korporácie, aktivít na podporu dievčat na ich ceste za informatikou budeme môcť robiť viac. V Českej republike organizujú napríklad tento rok až 40 workshopov, ktoré sú zamerané na vzdelávanie detí a žien v IT.

Držíme im palec smerom hore!

Autor: Ľudmila Jančigová