Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Daša vyštudovala Fakultu matematiky, fyziky a informatiky a svoju diplomovú prácu písala z jadrovej fyziky. Už jej prvý pracovný pohovor po vysokej škole ju zaviedol do IT oblasti, ktorej zostala verná celých 25 rokov svojho pracovného života. V súčasnosti pôsobí ako Head of IT Analysis v 365.bank.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

V detstve bolo pre mňa slovo IT jedna veľká neznáma, bolo to niečo záhadné. Informatiku som mala prvýkrát až na gymnáziu a do učebne s PMD, Didaktik sme museli chodiť v bielych plášťoch a v návlekoch na topánkach. Asi aby sme nepriniesli nejaký vírus. Každopádne ma od malička bavila fyzika, vedecké objavy, matematika a logické myslenie, čo má veľmi blízko k IT oblasti.

Prečo práve táto oblasť, ktorej sa venuješ?

K IT som sa dostala v podstate náhodou, keď som išla po skončení vysokej školy na svoj prvý pohovor do spoločnosti v oblasti, v ktorej som robila diplomovú prácu. Na pohovor vtedy prišiel šéf IT, ktorý mi navrhol, aby som išla robiť na jeho oddelenie, pretože jeho jediný databázový admin dostal povolávací rozkaz na vojenskú službu. Poslali ma na školenie a začala som  pracovať ako databázový administrátor v čisto mužskom kolektíve. Zo začiatku som čelila rôznym narážkam a posmeškom, no každodenné úlohy ukázali, že zvládam túto pozíciu napokon lepšie ako môj predchodca, čím som si u kolegov získala uznanie. Odvtedy pôsobím v IT, prešla som si rôznymi pozíciami a dnes riadim tím IT analytikov.

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Jeden z mojich IT projektov, ktorý mi navždy zostane v srdci, bola migrácia Core Banking systému. Na ten som veľmi hrdá, no hlavne som pyšná aj na skvelých kolegov, s ktorými som na ňom pracovala a vytvorili sme perfektne zohratý tím. Projekt, ktorý som riadila ako IT Project Manager, dopadol úspešne, podarilo sa nám systém bezproblémovo zmigrovať v dohodnutom termíne.

A musím spomenúť aj svoju súčasnú pozíciu. Teraz vediem tím IT analytikov, ktorí navrhujú riešenia bankových systémov. Táto práca je vysoko odborná, plná logiky, komplementárneho myslenia, inteligencie, a v tom som doma. Na dizajnovanie systémov používame celosvetovo uznávané metodiky, sme prizývaní na rôzne diskusné fóra, kde máme svoje odborné miesto, rešpekt a uznanie. Musím povedať, že mám úžasných kolegov a kolegyne, sú skvelí nielen po odbornej, ale aj ľudskej stránke. Som zástanca hodnotového leadershipu a ten je mojim krédom aj v IT.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Áno, čelila som. Pri každej zmene IT pozície, keď som sa stala súčasťou nového tímu, musela som dvojnásobne dokazovať, že na to mám. Čelila som rôznym narážkam, nielen preto, že som žena, ale možno aj preto ako vyzerám. Musím povedať, že na začiatku mojej kariéry to bolo horšie, po uplynutí 25 rokov však rada vidím, že to smeruje k lepšiemu.

Osobne si myslím, že ak niekto odborne, kvalitatívne, osobnostne a ľudsky spĺňa kritériá na nejakú IT pozíciu, je úplne jedno, či je to žena alebo muž.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Žena do IT kolektívu určite patrí a je jeho obohatením – kým muži často vidia problém „čierno-bielo“, naša emočná časť nám umožňuje pozerať sa na veci „pestrofarebne“, citlivo, vnímavo, lepšie pochopiť potreby klienta a navrhnúť riešenia. Spolu s logickým myslením, ktoré tiež máme, to vytvára skvelú kombináciu.

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Ja som mala šťastie, že som našla oporu pre svoju kariéru v rodine. Podľa mňa však treba začať od malička, od škôlky, resp. od základných škôl organizovaním rôznych krúžkov, kurzov, motivačných prednášok, a hlavne zabezpečiť prístup k technike, pretože nie všetky rodiny vlastnia počítač.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Dievčatá, stojte si za tým čo chcete dosiahnuť, ak vás práca v IT baví a máte na to, choďte si za svojim cieľom. Ak máte inteligentných kolegov, veľmi rýchlo pochopia, že ste im rovnocenným partnerom. A kto nepochopí, nestojí za vaše trápenie.