Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Dana Schrastetter sa po ukončení doktorandského štúdia na STU v Bratislave zamestnala na pozícii analytičky v Tatra banke, neskôr pracovala na produktových vylepšeniach kariet v Raiffeisen Bank. Po príchode do RPC (Raiffeisen Processing Centre) bola najskôr Product Ownerkou, aktuálne pôsobí na pozícii Team Leaderky, kde pod svoje krídla pribrala aj Data streaming a reporting.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička? 

Nemôžem povedať, že by som už ako malá snívala o tom, že zo mňa bude IT-čkárka. Vždy som chcela učiť. Už od základnej školy som doučovala hlavne matematiku a tak bolo akosi prirodzené, že som ju aj išla študovať. Počas doktorandského štúdia som si mohla učenie dostatočne užiť, no zistila som, že to nie je úplne pre mňa. Do IT som sa nakoniec dostala vďaka tomu, že som sa aj v predchádzajúcich zamestnaniach venovala kreditným kartám. Tie boli spoločným menovateľom.

 

Prečo práve táto oblasť, ktorej sa venuješ?

Keďže som aj pred príchodom do RPC pracovala v oblasti kreditných kariet, bol to pomerne jednoduchý presun do IT. Mojou výhodou a prínosom bolo, že som poznala karty z tej druhej, bankovej, biznisovej strany a vedela dať chalanom v tíme dodatočné informácie.

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Asi ako deň každého lídra – je hlavne o komunikácii. Väčšinu času venujem stretnutiam či už s projektovými manažérmi, kolegami v bankách alebo v rámci tímu.

 

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Veľmi sa teším z každého kvalitne a načas dodaného projektu. Dodáva nám všetkým energiu do tých nadchádzajúcich.

 

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Myslím, že IT už dlho nie je vyslovene mužským svetom. Je veľa inšpiratívnych žien, od ktorých sa dá mnohé naučiť. V RPC máme takmer 40 % žien a veľa z nich je vo vedúcich pozíciách. 

Osobne som nikdy nemala problém s predsudkami kolegov. Samozrejme, na začiatku, v čisto mužskom tíme, sme si k sebe potrebovali nájsť cestu. Bola som si ale vedomá kvalít, ktoré som do tímu priniesla, a to mi pomohlo prekonať prvotné chvíle neistoty. Mala som, a stále mám, veľké šťastie na členov tímu, ktorí so mnou majú dostatok trpezlivosti pri odpovedaní na nekonečné otázky.

 

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

Najviac v tom, že neustále prináša priestor na učenie sa, rast a rozvoj. Pre mňa je to nielen o nových technológiách, ale predovšetkým o práci s ľuďmi. Každý deň prináša nové výzvy a priestor na rozvoj.

 

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch? 

Ženy prinášajú do tímu veľkú mieru empatie a porozumenia, a tým iný pohľad na riešenie každodenných výziev.

 

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Naozaj sa nemajú čoho báť. IT svet nie je len o programovaní, je tu mnoho iných pracovných pozícií, v ktorých sa dá neustále rozvíjať. Jeho ďalšou výhodou je, že nemusíte nutne ostať celý život na jednej pozícii. Hlavné je veriť si.