Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Berta Herrero je vedúcou diverzity, rovnosti a inklúzie pre Európu v spoločnosti Huawei. Je tiež zakladateľkou a riaditeľkou The European Leadership Academy, ktorá organizuje školu pre vedúce postavenie žien v digitálnom veku. Najnovšie spustila The Women’s Academy for Rural Innovation (Ženskú akadémiu pre inovácie na vidieku), priekopnícku iniciatívu, ktorej cieľom je posilniť postavenie žien z vidieckych komunít, aby sa im darilo v ekologickom a digitálnom prechode a aby mohli surfovať na prichádzajúcej vlne umelej inteligencie. Pred nástupom do technologického priemyslu pôsobila pani Herrero v kabinete podpredsedu Európskeho parlamentu v Bruseli, do ktorého kompetencií patrilo aj vedenie panelu pre posudzovanie vedeckých a technologických možností (STOA) tejto inštitúcie.

Bol niekto, kto ťa inšpiroval, kto bol tvojim vzorom, keď si začínala v IT? 

 

Môj vzor nie je spojený s IT, je to niekto, kto dokázal, že ani nebo nie je limit. Je to J. K. Rowlingová. Obdivujem ju nielen ako ženu, ktorá sa zo slobodnej matky bojujúcej o zaplatenie účtov vypracovala na jednu z najoceňovanejších spisovateliek všetkých čias, ale aj ako tvorkyňu vesmíru, kde každý môže byť, kýmkoľvek chce. Vďaka jej dielu sa mnohé generácie odvážili snívať o tom, že nič nie je nemožné a že prinášať inovatívne riešenia do života nemusí byť len fikciou. S vhodnou podporou a príležitosťami sa môže dariť každému jednotlivcovi. To je veľmi dôležité posolstvo. Teraz som hrdá na to, že každý rok odovzdávam náš vlastný „rokfortský list“ desiatkam dievčat – list, v ktorom sa píše, že boli prijaté do Európskej akadémie lídrov, a teda už nikdy nebudú samy. Získajú komunitu kolegov a kolegýň, úžasných žien, ktoré ich budú sprevádzať na ceste a pomôžu im vyvíjať prevratné systémy umelej inteligencie, formovať diskusiu o ochrane osobných údajov či vytvárať presné nástroje pre európskych poľnohospodárov, aby mohli profitovať z udržateľnejších poľnohospodárskych postupov. 

 

Ktorá je tvoja obľúbená časť práce?

 

Dodávať ostatným silu. Každý človek má jedinečný talent a ten sa pri správnom rozpoznaní a podpore môže premeniť na silné zručnosti, ktoré mu pomôžu napredovať v kariére a odomknúť nové úrovne. Som odhodlaná pomáhať ostatným naplno rozvinúť svoj potenciál. Neskutočne rada sa pozerám na to, ako sa dobrým ľuďom darí, a keď ich môžem podporovať v radostnejšom živote.

 

Na ktorý zo svojich úspechov si najviac hrdá?

 

Ďakujem za túto otázku – je veľmi dôležitá. Kládla som ju aj mojim absolventom, keď sme uzatvárali rok. Prečo? Aby som ich „prinútila“ na chvíľu sa zamyslieť nad tým, čo dosiahli, a pripomenúť si, ako ďaleko sa dostali. Niekedy pracujeme tak tvrdo a stúpame tak rýchlo, že strácame prehľad o svojom úsilí – čo je nebezpečná vec, ktorá môže viesť k vyhoreniu a potenciálne nás dostať do depresie.

 

Narodila som sa v okrajovej časti Španielska. Môj otec bol stavebný robotník a spolu s mamou priniesli veľké obete, aby sme ja a moja sestra mali dobré vzdelanie. Stali sme sa prvými členmi našej rodiny, ktorí ukončili vysokoškolské štúdium. Po rokoch štúdia som pracovala vo veľkých novinách a potom v Európskom parlamente. Teraz som súčasťou najinovatívnejších technologických spoločností na svete. Toto „dievča z dediny“ to dokázalo. 

 

Ale ak sa ma pýtate, na ktorý úspech som v poslednom čase hrdá, je to prekonanie vyhorenia a budovanie vyváženejšieho životného štýlu. Kedysi som pracovala nekonečne veľa hodín a nechávala som si málo času na vlastné koníčky, čas s blízkymi či stravovanie. To sa teraz zmenilo. Venujem čas príprave chutných a zdravých jedál, čítam a cvičím bez toho, aby som sa pozerala na hodinky, dostatočne spím a venujem vzácny čas svojim blízkym, s ktorými zdieľam toľko radostných chvíľ. Dokonca dosahujem lepšie výsledky ako predtým, pretože nie som permanentne vyčerpaná – môžem sa teda viac sústrediť! Je veľmi dôležité si ujasniť priority a stanoviť hranice. Čím ste zdravší a šťastnejší, tým viac dokážete prospievať v práci. 

 

V čom ti vyhovuje práca v IT sektore? Aké výhody ti tento sektor ponúka?

 

Môžem presadzovať iniciatívy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inklúzie v rýchlo sa vyvíjajúcom prostredí. Dôraz tohto sektora na inovácie a spoluprácu sa zhoduje s mojou vášňou pre pozitívne zmeny. Okrem toho mi jeho globálny dosah umožňuje zapojiť sa do práce s rôznymi talentovanými ľuďmi a podporovať inkluzívne prostredie, čo napokon vedie k väčšej kreativite a produktivite. Páči sa mi, že môžem robiť významné kroky v budovaní inkluzívnejšej budúcnosti pre všetkých.

 

Čo si myslíš, prečo je dôležité, aby sa ženy zúčastňovali na práci v IT tímoch?

 

Ženy prinášajú do IT tímov neoceniteľné perspektívy, zručnosti a inovácie. Ich začlenenie nielenže podporuje rozmanitosť, ale aj zlepšuje riešenie problémov a kreativitu. Presadzovaním rodovej rovnosti môžu tímy lepšie zohľadňovať potreby a skúsenosti rôznorodejších používateľov, čo v konečnom dôsledku vedie k inkluzívnejším a účinnejším riešeniam. Jednoducho povedané, účasť žien v IT tímoch nie je len dôležitá – je nevyhnutná pre napredovanie inovácií a formovanie spravodlivejšieho sveta.

 

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestratili záujem o IT?

 

Aby si dievčatá udržali záujem o IT, musíme aktívne odbúravať stereotypy, poskytovať im včasný kontakt so vzormi a ponúkať podporné prostredie, ktoré rozvíja ich zvedavosť a zručnosti. Podporou inkluzívneho vzdelávania, mentorských programov a prezentovaním rôznych kariérnych príležitostí v tejto oblasti môžeme dievčatám umožniť, aby sa s dôverou venovali svojej vášni v IT. Ide o vytváranie ciest, ktoré nielen vítajú, ale aj oslavujú ich jedinečný prínos, čím podporujú budúcnosť, v ktorej rodová rovnosť v oblasti technológií nie je len cieľom, ale realitou.

 

Čo by si odkázala dievčatám alebo ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, ale stále váhajú?

 

Povzbudila by som ich, aby využili svoj potenciál a neochvejne sa venovali svojej vášni. Napriek akýmkoľvek pochybnostiam táto oblasť ponúka neobmedzené možnosti rastu, kreativity a vplyvu. 

Pamätajte si: váš jedinečný pohľad a talent sú nielen cenené, ale aj nevyhnutné na formovanie budúcnosti technológií. Využite šancu prekonať bariéry, vzoprieť sa očakávaniam a pripraviť pôdu pre inkluzívnejšie a spravodlivejšie prostredie IT. Vaša cesta môže inšpirovať ďalšie generácie a prispieť k budovaniu digitálneho sveta, v ktorom budú hlasy všetkých vypočuté a ocenené.

 

Máš nejakú radu pre ženy, ktoré sa chcú rozvíjať v technologickom priemysle?

 

Tak ako v každom inom odvetví, aj v technike je pri snahe o postup mimoriadne dôležité preukázať vodcovské schopnosti. Moja rada v niekoľkých slovách znie: buďte proaktívne a kreatívne, hovorte nahlas, sedávajte v prvom rade a buďte vždy o dva kroky napred. Okrem toho – keďže do nášho života každoročne vstupujú nové technológie – je v technologickom sektore mimoriadne dôležité držať krok s dobou: čítať, učiť sa, zvyšovať si kvalifikáciu. Nevnímajte vzdelávanie ako jednorazovú záležitosť, ktorú ste absolvovali, keď ste boli „mladé“ – prijmite celoživotné vzdelávanie a odvážte sa načať rôzne oblasti poznania, aj tie, o ktorých ste si mysleli, že nie sú „pre vás“. Vyzývajte samy seba. Zachovajte si zvedavý postoj. Vždy to však robte pre seba, cestou sa bavte a z času na čas sa zastavte, aby ste si vážili svoj pokrok. Rast vnímajte ako príjemnú cestu, nie ako stresujúcu položku na nekonečnom zozname úloh.

 

Aký je tvoj odkaz pre slovenskú IT komunitu?

 

Milujem Slovensko – je to krajina plná nesmierne talentovaných ľudí, s veľmi silným sektorom IKT, ale aj s úžasnou prírodou a kultúrnym dedičstvom. Prvý krok je prelomiť stereotypy a povedať svetu, že vďaka živej IT komunite má Slovensko jedinečnú pozíciu na to, aby naďalej priťahovalo talenty a investície. Som obzvlášť hrdá na silnú slovenskú ženskú komunitu STEM, ktorá zahŕňa od vychádzajúcich hviezd v oblasti riadenia letovej prevádzky (jednou z nich je moja absolventka Martina Hlavatá) po biomedicínske vedkyne, zanietené a odhodlané niečo zmeniť. Mala som možnosť mentorovať vynikajúce slovenské študentky na European Leadership Academy a ohromili ma ich schopnosti, sila a odolnosť. Slovenské ženy majú všetku moju úctu a obdiv.