Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vás, že sa v dospelosti budete venovať IT?

Už na základnej škole som vedela, že sa chcem venovať matematike. Veľmi ma bavilo riešiť matematické problémy a navštevovala som rôzne matematické krúžky a súťaže. Mala som vyhliadnutých niekoľko povolaní, no žiadne z nich sa netýkalo IT.

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

S programovaním som sa prvýkrát stretla na strednej škole, ale nebola som z neho veľmi nadšená. Na univerzite som si vyskúšala niekoľko programovacích jazykov, no stále som svoju kariéru videla inde. Lákal ma marketing a po čase som prišla na to, že ani to nie je ono. Keďže mám vo svojom okolí veľa šikovných informatikov, začala som sa pohrávať s myšlienkou nájsť si prácu v IT.

Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?

Rodina ma vždy podporovala v mojich rozhodnutiach – či už študijných alebo pracovných, takže keď som začala robiť v IT, moji blízki sa potešili. Hoci mám tušenie, že viacerí z nich nevedia, čo presne robím, držia mi v tom palce. 🙂

Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?

V DELL sa venujem databázam a dátovej architektúre. Najviac času robím ETL, čiže nahrávam dáta z rôznych zdrojov do našich databáz. V rámci toho sa venujem aj vývoju nášho vlastného automatizovanéhu systému, ktorý nám celý proces zjednoduší.

Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.

Spoločnosť Dell vyrába notebooky, stolné počítače, servery a poskytuje služby v oblasti IT. Dell začal pôsobiť na Slovensku v januári 2003 a už 15 rokov sa neustále rozrastáme. Momentálne na Slovensku pôsobíme ako globálne centrum poskytujúce širokú paletu služieb v oblasti IT, financií, marketingu, predaja, technickej podpory a podpory podnikových operácií v globálnom meradle.

V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?

Vždy ma bavilo učiť sa nové veci a v IT sa človek nikdy neprestane učiť. Na trh sa neustále dostávajú nové techológie, nové prístupy k riešeniu problémov a podobne. To sa týka aj dát – ich zdrojom môžu byť databázy, súbory s logmi, dáta z aplikácií, ktoré je potrebné spracovávať v reálnom čase. Riešenia, ktoré ste používali včera, vám už dnes nemusia stačiť. Aj kolegovia, ktorí sa IT venujú oveľa dlhšie ako ja, sa stále učia. Myslím, že práve to je dôvod, prečo vás IT nezačne nudiť.

Okrem toho ma teší, že existuje veľká IT komunita. Ak mám nejaký problém, viem, že ho pravdepodobne riešil aj niekto iný. Stačí chvíľu googliť, navštíviť špecifické fóra a odpoveď na otázku zvyčajne nájdem rýchlo. A keď už ani internet nestačí, vždy sa môžem obrátiť na svojich kolegov.

Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka 🙂 alebo je to prevažne mužský kolektív?

V Bratislavskom tíme som momentálne jediná žena, jednu kolegyňu mám z Brazílie. Keď som sa na pozíciu hlásila, ani mi nenapadlo, že budem pracovať v prevažne mužskom kolektíve. Každopádne som si to rýchlo prestala všímať, pretože kolegovia sú super – v práci je dobrá atmosféra a niekedy so mnou kolegovia aj poklebetia. 🙂

Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?

S predsudkami tohto typu som sa doteraz nestretla. Občas mám pocit, že ľudia pochybujú, či zvládnem náročné úlohy, ale nemyslím si, že je to preto, že som žena. Skôr by som to pripísala skúsenostiam. Predsa len som v IT ešte krátko a veľa sa učím, ale podobný problém môžu mať mladí ľudia vo všetkých oblastiach.

Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien (prečo)?

Myslím si, že ženy vedia do IT oblasti priniesť rovnako veľa ako muži. Nepomer však vidno už na školách – minimálne na našej fakulte je vidieť, že informatiku študuje oveľa menej žien ako mužov. Myslím, že vzdelávanie by sa malo zásadne zmeniť už od základnej školy, aby sme v deťoch (bez ohľadu na pohlavie) prebudili záujem nielen o informatiku ale aj o matematiku, vedu a iné zaujímavé oblasti.