Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Na strednú školu som chodila na Gamču v Bratislave. Som odkojená na matematike, ktorá ma už vtedy veľmi bavila a tak bola pre mňa jednoznačná voľba ísť po strednej na matfyz (Matematicko-fyzikálnu fakultu UK). Chcela som ísť do Prahy, ale rodičia sa o mňa báli, tak som začala (aj skončila) štúdium tu v Bratislave. Kedže ma matika bavila, tak som si vybrala študijný odbor matematika. Vo vyšsom ročníku som sa špecializovala na počítačovú grafiku. Keď som písala diplomovku, zistila som, že ma veľmi baví oblasť vzdelávania. Konkrétne uplatnenie multimédií vo vzdelávaní a vytvorenie intuitívneho rozhrania pre takéto vzdelávanie (teda nie obsah, lebo ten tvoria učitelia, ale ten obal).

Chcela som v tom pokračovat na doktorantúre. Našla som si vedúceho práce, ktorý sa vtedy venoval virtuálnej realite, čo nebolo až tak ďaleko od toho, čo som chcela ja. On však pôsobil na FIIT STU a tak sa zo mňa stala na doktorandskom štúdiu informatička :). Chvíľu som s tým bojovala, lebo som sa musela naučiť za behu všeličo nové, ale nakoniec som to zvládla. Aj moja dizertačná práca nesie ducha vzdelávacích aplikácií a zaoberá sa aj zlepšovaním interakcie medzi študentom a programom. Zatiaľ sa moje výtvory, či výtvory mojich študentov, neprebojovali medzi bežných ľudí, ale mnohé z nich sme predvádzali napríklad na Noci vyskumnikov :).

Dnes už mám obhajoby dizertačnej práce dávno za sebou. Je zo mňa doktorka a mám na starosti okrem nášho fakultného výskumu (som zapojená do viacerých projektov) aj učenie. Učím hlavne prvákov. Najčastejšie nejakú matematiku alebo programovanie :).