Vyhľadať
Close this search box.

Bioinformatika v praxi: základy spracovania a vyhodnotenia RNA-seq dát

Počas šiestich stretnutí sa naučíte skriptovať v R-ku, prejdete základnými príkazmi pre Unixovský OS a naučíte sa interpretovať výsledky dátových analýz.

Kurz je určený pre ženy, ktoré študujú alebo už pracujú v prírodovedeckých odboroch a stretávajú sa so sekvencovaním (primárne RNA-seq). Ak ste absolvovali kurz bioinformatiky pre nebiologičky a bavil vás, tak tento je vami žiadanou nadstavbou. Počas šiestich stretnutí sa naučíte analyzovať sekvenačné dáta v R-ku, prejdete príkazy pre Unixovský OS vhodné na filtrovanie dát a naučíte sa interpretovať výsledky dátových analýz. Urobíme aj malú odbočku, kde si ukážeme možné chyby a stručne načrtneme ich odstraňovanie. K dispozícii budú aj predpripravené malé datasety navyše, aby si účasníčky mohli analýzy vyskúšať samostatne.

Dáta budú z modelových (napr: kvasinka, vínna muška) aj nemodelových organizmov (napr: Silene vulgaris, Drosophila yakuba). Počas kurzu budem vysvetľovať, ukazovať príklady z vlastnej praxe a podrobne popisovať kód. Ako vždy na kurzoch Viery Kováčovej, lektorka nechce, aby účasníčky kód opisovali počas lekcie. Dôležité je počúvať, PÝTAŤ SA, premýšľať a vnímať. Vysvetľované skripty budú k dispozícii vopred, aby ste si do nich mohli vpisovať vlastné poznámky.

 

Prerekvizity

  • základy R-ka
  • základy unix-u
  • základy molekulárnej biológie

Účastníčky prijímame podľa poradia prihlásenia.

V prípade otázok nás kontaktujte na [email protected].

Podpora Lektoruje

Zdieľať