Vyhľadať
Close this search box.

Muži o ženách

Počas môjho pôsobenia v oblasti IT som nespozoroval rozdiel v kvalite výstupov medzi programátorkou a programátorom, testerkou a testerom, či analytičkou a analytikom a mohol by som pokračovať napriek celým spektrom IT pozícii.  Ak by som sa pozeral na kvantitu, musím konštatovať, že muži v IT prevažujú. Zamýšľal som nad tým, prečo to tak je. Ako otec troch detí, ktorý veľa robí z domu, mám možnosť vidieť, koľko času a úsilia zaberá starostlivosť o dieťa.

Dynamickosť sveta IT, kde prevažuje snaha o rýchle vyvíjanie prototypov, rovnako ako aj rýchle pribúdanie nových trendov, prístupov a verzií používaných produktov, ženám odchádzajúcim na materskú, prináša „unfair disadvantage“.

Rovnako, ako pri výchove detí, je rôznorodosť prístupov a vnímania sveta dôležitá. To, že existuje rozdiel medzi vnímaním sveta ženou a mužom potvrdzuje okrem mojej vlastnej skúsenosti aj množstvo kníh a výskumov. Práve táto rôznorodosť chýba v IT kolektívoch, kde prevažujú muži. Aktivity, ktoré pomôžu ženám prekonať „unfair disadvantage“ a nasadnúť na niektorý z rýchlo utekajúcich vlakov, začleniť sa do IT tímov a priniesť rôznorodosť pohľadov, sú za mňa vítané.