arrow

Od bioinformatiky k dátovej vede a naspäť


girl

16.11.2020

17:00

Online

Dospelé ženy


Chcete zistiť, čo je bioinformatika? Aký je rozdiel medzi bioinformatikou a dátovou vedou? Zúčastnite sa tohto špeciálneho workshopu.

Rozdiel medzi bioinformatikou a dátovou vedou nie je veľký. Obe disciplíny využívajú podobné metódy analýzy dát. Pri bioinformatike je potrebná a cenená aj znalosť sekvenačných techník a iných hi-tech laboratórnych techník, a aspoň základy genetiky. Tieto vedomosti pomáhajú pri interpretácii výsledkov. Workshop ponúkne základy analýzy biologických dát – budeme využívať rôzne online nástroje a vyskúšame si programovanie v R-ku. Počas kurzu bude vysvetlené nevyhnutné minimum z molekulárnej biológie a genetiky.

Zaregistrujte sa cez tento formulár.

 

Kedy: Workshop sa uskutoční celkovo trikrát, ale nemáme už voľnú kapacitu. (Termíny 16., 18. a 25. 11. 2020 sa už naplnili).
Kde: online cez aplikáciu Zoom
Cena: 5 eur
Kapacita: 25 účastníčok

Bioinformatika je oslím mostíkom medzi biológiou, chémiou, informatikou, matematikou a fyzikou. Ide o multidisciplinárny odbor, ktorý pomáha riešit problémy týkajúce sa biológie a chémie, pomáha odpovedať na praktické i teoretické otázky. Bioinformatika je o programovaní, skriptovaní a anlýze dát. Týka sa dát, ktoré pochádzajú od experimentalistov pracujúcich s biologickými systémami. Týḱa sa dát, ktoré pomáhajú predikovať krátkodobú evolúciu (vírusy, baktérie, rakovina), pomáhajú s diagnostikou ochorení a precíznou medicínou, objasňujú prapodstatu života, pomáhajú zlepšiť vlastnosti polnohospodárskych plodín, či vysvetľujú rôzne mechanizmy vlastné živým organizmami a rozdiely medzi nimi.

Lektorka:

Viera Kováčová pôsobí ako bioinformatička v MultiplexDX, Bratislava, kde je jej hlavnou náplňou spresnenie diagnostiky rakoviny prsníka. Bionformatike sa venovala 7 rokov v Nemecku (Kolín nad Rýnom, Konstanz) a predtým niekoľko rokov v Čechách (Brno). Absolvovala niekoľko letných škôl zameraných na analýzu dát (Anglicko, US, Švédsko). Viera analyzovala dáta z hi-tech biologických metód objasňujúce evolúciu baktérií a kvasiniek, pomohla s prípravou diagnostických testov na covid-19 a chrípky, vysvetlila dlhodobý vývoj časti rastlinnej imunity a pomáhala so skladaním niekoľkých genómov nemodelových organizmov.

V prípade otázok kontaktujte projektovú manažérku Veroniku Pizano pizano@ajtyvit.sk.