Skip to content

Keď informatika dekóduje prírodu

Chceš sa dozvedieť čo je bioinformatika? Pridaj sa k nám a poďme spolu objavovať svet bioinformatiky.

05.04.2022 - 10.05.2022

17:30 - 19:00

Online Event

Počas šiestich stretnutí nášho Aj Ty v IT Coding Clubu sa dozvieš, niečo z biológie, štatistky a z informatiky.

  • čo je bioinformatika, čo je DNA a aké sú jej mutácie, štruktúra genómu, ako zostrojiť zo sekvencií DNA evolučné stromy
  • niečo zo štatistiky a z analýzy dát, naučíš sa dáta správne vyhodnotiť
  • pomocou štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom časopise PNAS v r. 2021 si vysvetlíme hlavné metódy používané v bioinformatických analýzach a následne ich budeš sama aplikovať na dáta.
  • naučíš sa skriptovať v R-ku, prejdeš základnými príkazmi pre Unixovský OS a naučíš sa interpretovať výsledky dátových analýz.
  • na stretnutiach sa zameriame na konkrétnu vedeckú štúdiu – Adaptívna evolúcia hybridných baktérií skrz horizontálny génový prenos.

Kurz je určený pre každú jednu z Vás. Bez väčšej znalosti biológie Aj Ty v IT Coding Club zvládneš.  Samozrejmosťou je stručný úvod do bioinformatiky, kde si predstavíme aj rôzne oblasti jej využitia. Že nevieš, čo je bioinformatika? Príď a dozvieš sa.

 

✓ Čo budeš potrebovať?

Počítač, stabilné internetové pripojenie,  nainštalované R-ko a ak máš windows, tak odporúčame aj inštaláciu cygwin (pokyny k inštalácii budú zaslané registrovaným účastníčkam).

 

✓ Kontakt

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktuj projektovú manažérku Zuzku: hausnerova@ajtyvit.sk

Viera Kováčová

lektorka

Viera Kováčová sa bioinformatike venovala 7 rokov v Nemecku (Kolín nad Rýnom, Konstanz) a predtým niekoľko rokov v Čechách (Brno). Absolvovala niekoľko letných škôl zameraných na analýzu dát (Anglicko, US, Švédsko). Viera analyzovala dáta z hi-tech biologických metód objasňujúce evolúciu baktérií a kvasiniek, pomohla s prípravou diagnostických testov na covid-19 a chrípky, vysvetlila dlhodobý vývoj časti rastlinnej imunity a pomáhala so skladaním niekoľkých genómov nemodelových organizmov.

 

Bezplatne

Vek

15 - 19

Náročnosť

začiatočníčky

Čas

17:30 - 19:00

Počet stretnutí

6

Zdieľať

Partneri podujatia

Organizujeme vďaka podpore ZZurich Foundation