arrow

Keď informatika dekóduje prírodu


girl

31.05.2021

16:30

Dlhodobý kurz

Stredoškoláčky


Máš rada informatiku, biológiu a matematiku? Zameraj sa na bioinformatiku!

Počas štyroch stretnutí nášho Aj Ty v IT Coding Clubu sa naučíš skriptovať v R-ku, prejdete základnými príkazmi pre Unixovský OS a naučíš sa interpretovať výsledky dátových analýz. Po absolvovaní budeš vedieť nie len porovnať sekvenčné dáta, nájsť duplikácie a delécie v genóme ale aj zostrojiť zo sekvencií DNA evolučné stromy a interpretovať výsledky PCA! 🙂 Na stretnutiach sa zameriame na konkrétnu vedeckú štúdiu –  adaptácia jakutských koní na extrémne nízke teploty. Pomocou štúdie, publikovanej v prestížnom vedeckom časopise PNAS v r. 2015, si vysvetlíme hlavné metódy používané v bioinformatických analýzach a následne ich budeme samé aplikovať na dáta.

Ak Ťa chytajú obavy, či bez väčšej znalosti biológie Aj Ty v IT Coding Club zvládneš, nemusíš zúfať – samozrejmosťou je stručný úvod do bioinformatiky, kde si predstavíme aj rôzne oblasti jej využitia.

 

☑  Pre koho?
Pre stredoškoláčky/osemročáčky – vo veku 15-19 rokov, ktoré zaujíma svet moderných technológií a biológia. Je určený pre začiatočníčky, ktoré nemajú s R-kom žiadne skúsenosti.

 

☑ Kedy?
Aj Ty v IT Coding Club bude pozostávať zo štyroch na seba nadväzujúcich stretnutí:
v pondelok 31. mája 2021, v čase 16:30 – 18:30 hod.
v piatok 04. júna 2021, v čase 16:30 – 18:30 hod.
v pondelok 07. júna 2021, v čase 16:30 – 18:30 hod. a
v piatok 11. júna 2021, v čase 16:3018:30 hod.

 

☑ Kde?
Aj Ty v IT Coding Club bude prebiehať ONLINE. Podrobné informácie dostanú registrované účastníčky e-mailom.

 

☑ Čo teraz?
Zaujala Ťa téma tohto ONLINE Aj Ty v IT Coding Clubu?

 

Zaregistruj sa cez tento formulár

 

☑ Čo budeš potrebovať?
Počítač, stabilné internetové pripojenie,  nainštalované R-ko a ak máš windows, tak odporúčame aj inštaláciu cygwin (pokyny k inštalácii budú zaslané registrovaným účastníčkam).

 

☑ Kto ťa bude učiť?

Viera Kováčová – pôsobí ako bioinformatička na Univerzite v Kolíne nad Rýnom. Bionformatike sa venovala 8 rokov v Nemecku (Kolín nad Rýnom, Konstanz) a predtým niekoľko rokov v Čechách (Brno). Absolvovala niekoľko letných škôl zameraných na analýzu dát (Anglicko, US, Švédsko). Viera analyzovala dáta z hi-tech biologických metód objasňujúce evolúciu baktérií a kvasiniek, vysvetlila dlhodobý vývoj časti rastlinnej imunity a pomáhala so skladaním niekoľkých genómov nemodelových organizmov. Rok pôsobila aj v MultiplexDX, Bratislava, kde jej hlavnou náplňou bolo spresnenie diagnostiky rakoviny prsníka a pomoc pri príprave diagnostických testov na covid-19 a chrípky.

 

☑ Kontakt
V prípade akýchkoľvek otázok kontaktuj projektovú manažérku Lenku: kohutova@ajtyvit.sk

 

☑ Partneri

Aj Ty v IT Coding Cluby vznikli v roku 2018 za podpory grantu od Google.org. Od apríla 2020 ich organizujeme vďaka podpore Zurich Foundation:

 

 

 

 

 

Máte zaujímavú tému alebo nápad na workshop pre stredoškoláčky? Napíšte nám viac na dancova@ajtyvit.sk a ďalší mesiac sa môžete stať lokálnym partnerom Aj Ty v IT Coding Clubov práve vy!