arrow

Celosvetový deň žien v IT Girl´s Day 2019


girl

25.04.2019

8:00

Workshop

Stredoškoláčky


Prihlasovanie pre dievčatá spustené. Organizácia Aj Ty v IT už šiesty rok po sebe prepája IT firmy a organizácie, ktoré motivujú mladé stredoškoláčky k štúdiu informatiky. Vďaka tomu majú dievčatá z celého Slovenska vo veku 15 – 19 možnosť nahliadnuť do pracovného sveta a počas jedného dňa si okrem zaujímavých prednášok skúsiť rôzne workshopy či prácu s virtuálnou realitou. Tento rok sa Girl’s Day koná vo štvrtok 25.4.2019.

 

Aj Ty v IT už po šiestykrát na Slovensku usporadúva Girl’s Day (celosvetový deň žien v informačno-komunikačných technológiách (IKT)). Ten sa tento rok bude konať v 60 spoločnostiach, IT firmách,  organizáciách a vysokých školách po celom Slovensku, ktoré pripravili spolu 74 programov pre dievčatá (jedna spoločnosť môze robiť program na viacerých pobočkách). Stredoškoláčky vo veku 15 – 19 rokov sa od 1.4 – 15.4 môžu prihlasovať prostredníctvom registračného portálu na webovej stránke www.girlsday.sk a samé sa rozhodnúť, ktorý z ponúkaných programov navštívia.

 

Ako vyzeralo Girl’s day po minulé roky a čo môžu stredoškoláčky očakávať?

Počas Girl’s Day samotné firmy a organizácie pripravujú pre dievčatá zaujímavý program. Tento rok si dievčatá budú môcť vyskúšať napríklad 3D laboratórium, UX štúdio, naprogramujú si inteligentný kvetináč alebo zistia, ako sa vytvárajú web stránky. Program Girl’s Day sa líši v každom podniku a firmy sa študentkám venujú približne 3 – 4 hodiny.

Každý rok sa v rámci Girl’s day objavia nové IT talenty a mnohé dievčatá po vlastnej skúsenosti s “informatikou v praxi” začnú po prvýkrát uvažovať o tomto smere ako možnosti pre ich budúce smerovanie. V minulom roku sa Girl’s Day zúčastnilo 860 dievčat, ktoré navštívili 42 vysoko profilovaných spoločností. V tomto roku sa nám podarilo počet navýšiť, čím sa navýši aj kapacita prihlasovania pre dievčatá.

Vzdelávanie dievčat v IT sektore je veľmi dôležité a uvedomujú si to aj samotné firmy a organizácie, čo potvrdzuje napríklad aj Veronika Kisová, Employer Branding Specialist zo spoločnosti Orange: „Naša účasť na Girls Day je to minimum, čo vieme robiť pre ostatné dievčatá, ktoré u nás ešte nepracujú, dokonca sa ešte ani nerozhodli, či chcú študovať technické smery. Cítime, že je našou povinnosťou prispievať k tomu, aby viac a viac dievčat chcelo dosiahnuť technické vzdelanie už na stredných alebo vysokých školách a my ich radi prostredníctvom rôznych rozvojových programov podporíme. A cez naše kolegyne a ich „succes stories“ radi priblížime tieto „joby“ ďalším dievčatám.

Študentky so sebou môžu zobrať aj učiteľky a ako spomína Tatiana Škodová, pedagogička z Obchodnej akadémie, Kukučínova 2 v Trnave, program býva veľmi zaujímavý: „S mojimi študentkami sme minulý rok navštívili spoločnosť Siemens a IT vzdelávací program Butterfly Effect. Dievčatá mali v rámci bohatého programu možnosť zasúťažiť si v programovaní jednoduchej hry. Napriek tomu, že nikdy predtým neprogramovali, išlo im to naozaj skvele. Programovali asi dve hodiny, ale čas im veľmi rýchlo ubehol a radi by pokračovali aj ďalej.”

Malú časť programu približuje aj Ivana Pazitnajova, Financial Advisor zo spoločnosti Dell Slovensko: “Program je skutočne rozmanitý, avšak medzi najobľúbenejšie aktivity patrí rozoberanie počítača a skúšanie virtuálnej reality. Dievčatá majú možnosť prejsť si viacerými interaktívnymi blokmi, vidieť rôzne oddelenia a vyskúšať si, ako to u nás funguje. Aj tento rok pripravujeme zaujímavý program a tešíme sa na deň plný zábavy a nových skúsenosti.”

Girl‘s Day 2019 sa uskutoční aj vďaka podpore Americkej ambasády na Slovensku. Záštitu nad Girl‘s Day 2019 prevzal prezident SR pán Andrej Kiska a Slovenské zastúpenie UNESCO.