quotes
"Sme veľmi radi, že sa nám podarilo Girl´s Day zorganizovať aj v súčasnej neistej situácii a dievčatá neprišli ani tento rok o príležitosť vidieť svet IT firiem a organizácií zblízka. Ďakujeme všetkým firmám, ktoré s nami hľadali riešenia ako zrealizovať programy, učiteľom, ktorí hľadali spôsoby, ako sa zúčastniť a samotným dievčatám, že v sebe hýčkali iskru záujmu aj napriek neustále sa meniacej situácii. Veríme, že mnohým z nich aj tento rok Girl´s Day zmenil pohľad na IT."

Petra Kotuliaková, riaditeľka Aj Ty v IT
arrow

Viac ako 400 dievčat z celého Slovenska si vyskúšalo, ako vyzerá práca v IT firmách a organizáciách


Až 440 stredoškoláčok dnes navštívilo vyše 30 IT firiem a organizácií v rámci siedmeho ročníka unikátneho celoslovenského podujatia Aj Ty v IT Girl´s Day. Cieľom podujatia je motivovať dievčatá vo veku 15 – 19 rokov k štúdiu informatiky a kariére v IT sektore. Aj napriek sťaženým podmienkam si mohli vybrať jeden zo štyridsiatich programov, konajúcich sa fyzicky v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a tiež v online priestore.

“Sme veľmi radi, že sa nám podarilo Girl´s Day zorganizovať aj v súčasnej neistej situácii a dievčatá neprišli ani tento rok o príležitosť vidieť svet IT firiem a organizácií zblízka. Ďakujeme všetkým firmám, ktoré s nami hľadali riešenia ako zrealizovať programy, učiteľom, ktorí hľadali spôsoby, ako sa zúčastniť a samotným dievčatám, že v sebe hýčkali iskru záujmu aj napriek neustále sa meniacej situácii. Veríme, že mnohým z nich aj tento rok Girl´s Day zmenil pohľad na IT,“ povedala zakladateľka a riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.  Tohtoročné podujatie zaznamenalo aj niekoľko zmien. Pôvodne plánovaný termín
podujatia, posledný aprílový štvrtok, ktorý je tradične spojený s oslavami Medzinárodného dňa žien v IT, bol presunutý na jeseň. Aj napriek neistote, ako sa situácia vyvinie, však urobilo združenie všetko preto, aby sa Girl´s Day uskutočnil aj tento rok. Okrem offline
programu ponúklo aj jeho online verziu – dovedna takmer 40 prednášok a workshopov naprieč celým Slovenskom.

Program Girl’s Day sa líši v každej organizácii a v priemere trvá 3 – 4 hodiny. Okrem zaujímavých prednášok si dievčatá vyskúšali napríklad naprogramovať aplikáciu, vytvoriť chatbota, webstránku alebo zabezpečiť si súkromné dáta.
Každý rok v rámci Girl’s day objavíme nové dievčenské talenty. Mnohé dievčatá po vlastnej skúsenosti počas Girl’s Day začnú po prvýkrát uvažovať o tomto smere ako možnej kariére,“ komentuje podujatie jeho projektová manažérka Zuzana Okálová.  Girl’s Day Aj Ty v IT prinieslo na Slovensko v roku 2014 ako súčasť osláv Medzinárodného dňa žien v IT. „Možno nie je v našich silách byť na všetkých aktivitách naraz a výsledok niekoľko mesačných príprav nezažijeme na vlastnej koži. Nostačí len jeden ďakovný e-mail po akcii, kedy nám študentka napíše, že tento deň jej otvoril oči a my vieme, že to, čo robíme, má zmysel“, dodáva Okálová.

OZ Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom zvýšiť počet študentiek IT na vysokých školách. V súčasnosti sa venuje vzdelávaniu dievčat od 8 rokov až po dospelé ženy a učiteľov, budovaniu komunity i búraniu rodových stereotypov v IT. Pretože technológie sú budúcnosť a ženy by mali byť jej súčasťou. V roku 2020 bolo Aj Ty v IT nominované na na cenu UNESCO Prize for Girls´ and Women’s Education.

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU:

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky


POD ZÁŠTITOU:

UNESCO 


PARTNERI:

ABB, s.r.o.

Americké centrum v Banskej Bystrici

AT&T Global  Network Services Slovakia, s.r.o.

DELL, s.r.o.

Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

DITEC a.s.

ESET spol. s.r.o.

Globallogic Inc.

GoHealth, s.r.o.

Google Slovensko

HB Reavis Slovakia a.s.

IBM International Services Centre

Kiwi.com

Lynx, s.r.o.

Orange Slovensko

Piano Software

RESCO spol. s r.o.

Ringier Axel Springer SK, a.s.

SAS Slovakia s.r.o.

Siemens s.r.o. a  Siemens Healthcare Bratislava 

Slovak Telekom, a.s.

Slovenská Technická Univerzita v Bratislave, Fakulta Informatiky a Informačných  Technológií 

Sygic a.s.

Technická Univerzita v Košiciach, FEI, Centrum hospodárskej Informatiky

Technická Univerzita v Košiciach, FEI KATEDRA POČÍTAČOV A INFORMATIKY

Tulip Solutions, s.r.o.

Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, FPV, Katedra informatiky 

Univerzita Mateja Bela, FPV, Katedra informatiky 

Veľvyslanectvo USA na Slovensku

Visma Labs s.r.o.

VSE Holding a.s.

Žilinská Univerzita v Žiline, Fakulta riadenia a informatiky, Fakulta riadenia a informatiky