arrow

Spustili sme registrácie na Girl´s Day 2020


Už po siedmy raz môžu stredoškoláčky nahliadnuť do pracovného sveta IT firiem a organizácií po celom Slovensku.

Občianske združenie Aj Ty v IT už siedmy rok prepája IT firmy a organizácie so stredoškoláčkami po celom Slovensku, aby ich motivovali k štúdiu informatiky a kariére v IT sektore. Dievčatá vo veku 15 – 19 majú tak jedinečnú príležitosť nahliadnuť do ich pracovného prostredia a počas jedného dňa si okrem zaujímavých prednášok vyskúšať aj rôzne workshopy či prácu s virtuálnou realitou. Tento rok sa Girl’s Day uskutoční vo štvrtok 8. októbra 2020 a prvýkrát ponúka aj online program. Prihlasovať sa dievčatá môžu do 1. októbra.

V siedmom ročníku zaznamenalo podujatie aj ďalšie novinky a zmeny, ktoré súvisia alebo priamo vyplynuli z aktuálnej pandemickej situácie. Pôvodne plánovaný termín, posledný aprílový štvrtok, ktorý je  tradične spojený s oslavami Medzinárodného dňa žien v IT, bol presunutý na jeseň. Aj napriek neistote, ako sa situácia vyvinie, však urobilo združenie všetko preto, aby o možnosť nahliadnuť do sveta IT v tomto roku dievčatá neprišli. Preto okrem bohatého offline programu ponúka aj jeho online verziu – dovedna 40  prednášok a workshopov. Po prvý raz sa ho zároveň môžu zúčastniť aj študentky prvého ročníka vysokých škôl, ktoré boli v čase pôvodne plánovaného termínu ešte stredoškoláčky.

Girl´s Day by združenie nemohlo zorganizovať bez aktívnej a nadštandardnej spoluúčasti viac ako troch desiatok IT firiem a organizácií, ktoré nezaváhali a aj napriek koronovým okolnostiam sa do príprav podujatia zapojili. „Girl´s Day je skvelá príležitosť pre dievčatá vidieť svet IT firiem a firiem ktoré pracujú v oblasti technológií z blízka. Ďakujeme všetkým firmám, ktoré aj napriek neistej situácii s nami hľadali riešenia, aby dievčatá o tento zážitok neprišli ani v roku 2020. Bez ich aktívnej účasti a flexibilnému prístupu by podujatie tento rok nezorganizovali. Tiež by som chcela zdôrazniť, že pri organizácii rešpektujeme aktuálne vládne opatrenia a odporúčania hlavného hygienika,“ povedala zakladateľka a riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Stredoškoláčky vo veku 15 – 19 rokov sa môžu na Girl´s Day prihlasovať prostredníctvom registračného portálu na webovej stránke www.girlsday.sk, kde sa môžu registrovať na jeden z dostupných programov do 1. októbra. Môžu si napríklad vyskúšať, ako sa dizajnuje aplikácia, tvorí chatbot,  webstránka alebo zabezpečujú  súkromné dáta.  Program Girl’s Day sa líši v každej organizácii a v priemere trvá 3 – 4 hodiny. „Každý rok sa v rámci Girl’s day objavíme nové talenty a mnohé dievčatá po vlastnej skúsenosti s informatikou v praxi začnú po prvýkrát uvažovať o tomto smere ako možnej kariére. Dokazujú to aj mnohé pozitívne spätné väzby, ktoré každý rok dostávame,“ komentuje podujatie jeho projektová manažérka Zuzana Okálová. Jednou z takých spätných väzieb je aj komentár účastníčky Girl´s Day 2019, v ktorom opisuje, čo ju na minuloročnom podujatí zaujalo najviac: „Testovali sme aplikáciu vyvinutú pre bankovníctvo, vyskúšali sme hacknúť počítač, ale najlepšia bola virtuálna realita. Okrem jej praktického využitia v architektúre a stavebníctve, sme si po skončení programu vyskúšali aj krátku hru. Celkovo to bol veľmi príjemný a zaujímavý deň a už teraz sa teším na budúci rok!“.  

Organizátorom Girl’s Day je občianske združenie Aj Ty v IT, ktoré podujatie prinieslo na Slovensko v roku 2013 ako súčasť osláv Medzinárodného dňa žien v IT. „Možno nie je v našich silách byť na všetkých podujatiach naraz a výsledok niekoľkomesačných príprav nezažijeme na vlastnej koži, no stačí len jeden ďakovný e-mail po akcii, kedy nám študentka napíše, že tento deň jej otvoril oči a teraz už vie, že IT je presne to, čo chce robiť v budúcnosti, a my vieme, že to, čo robíme, má zmysel“, dodáva Okálová.   

 OZ AJ Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom zvýšiť počet študentiek IT na vysokých školách. V súčasnosti sa venuje vzdelávaniu malých aj veľkých žien, budovaniu komunity a búraniu rodových stereotypov v IT. Pretože technológie sú budúcnosť a ženy by mali  byť jej súčasťou. V súčasnosti je nominované na cenu UNECO Prize for Girls´ and Women´s Education. Viac informácií nájdete na: www.ajtyvit.sk alebo kontaktujte: kapralikova@ajtyvit.sk, 0908 761 391

  

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU:

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky


POD ZÁŠTITOU:

UNESCO 


PARTNERI:

ABB, s.r.o.

Americké centrum v Banskej Bystrici

AT&T Global  Network Services Slovakia, s.r.o.

DELL, s.r.o.

Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

DITEC a.s.

ESET spol. s.r.o.

Globallogic Inc.

GoHealth, s.r.o.

Google Slovensko

HB Reavis Slovakia a.s.

IBM International Services Centre

Kiwi.com

Lynx, s.r.o.

Orange Slovensko

Piano Software

RESCO spol. s r.o.

Ringier Axel Springer SK, a.s.

SAS Slovakia s.r.o.

Siemens s.r.o. a  Siemens Healthcare Bratislava 

Slovak Telekom, a.s.

Slovenská Technická Univerzita v Bratislave, Fakulta Informatiky a Informačných  Technológií 

Sygic a.s.

Technická Univerzita v Košiciach, FEI, Centrum hospodárskej Informatiky

Technická Univerzita v Košiciach, FEI KATEDRA POČÍTAČOV A INFORMATIKY

Tulip Solutions, s.r.o.

Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, FPV, Katedra informatiky 

Univerzita Mateja Bela, FPV, Katedra informatiky 

Veľvyslanectvo USA na Slovensku

Visma Labs s.r.o.

VSE Holding a.s.

Žilinská Univerzita v Žiline, Fakulta riadenia a informatiky, Fakulta riadenia a informatiky