Skip to content

Dobré správy o ideálnom Aj Ty v IT svete

Keď AJ Ty v IT vznikalo, moja predstava „ideálneho sveta“ bola tá, aby každá kočka keď sa ráno zobudí s túžbou učiť sa programovať, mala kam ísť a urobiť to. Jasné, smejete sa, túžba po programovaní vo veku 14 rokov… Ale prečo nie? A ak aj k tomu príde, majú kam tie baby ísť?

Postupne som však zisťovala, že vybudovať ideálny svet je celkom drina 🙂 A tiež to, že nie každý zdieľa túto predstavu so mnou. Ale keďže tento blog je o dobrých správach, poďme trocha do optimistickej ružovej.

1. Aby bol svet ideálny, podarilo sa nám dať dokopy úžasný tím ľudí, ktorí na tom naozaj makajú. Bandu nadšencov, ktorí veria tomu, že ženy majú svoje miesto pod IT slnkom. Tím AJ Ty v IT, naši dobrovoľníci, koordinátori, mentori, lektori. Všetkým patrí veľká vďaka za čas a energiu, ktorú nám dávajú. Dobré veci sú totiž taký ľudský magnet na dobro a navzájom sa priťahujú.

2. Tento rok otvárame naše Coding Cluby pre stredoškoláčky nielen v Bratislave (ktorá má už nastavený skvelý program na celú jeseň), ale postupne pridávame Banskú Bystricu, Prešov, Trenčín, Košice a pracujeme na tom, aby sme do tohto zoznamu mohli pridať aj ďalšie mestá. Áno, zo začiatku tu nebude úplne každý týždeň, ale do konca roka už verím že hej.
Cez Akadémiu programovania sa k práci s micro:bitmi dostane tento rok ešte väčší počet škôl a dievčat a samozrejme pripravujeme aj ďalší ročník Girl’s Day.

3. Pridávame viac aktivít pre dievčatá od 12 rokov, lebo verte nám, sú to také malé nadšené špongie na vedomosti, ešte nepoškvrnené sociálnymi sieťami a nudou z povinnosti adolescenta. Nádherná práca s nimi! Budeme robiť veľa Scratchu, Lega, a máme pre ne nový Game Lab a malých YUMI robotov!

4. Otvorili sme dve akadémie pre staršie kočky, zamerané na testing a dátovu analytiku. Toto sú mega veci. Tu vidíme reálne, ako sa baby posúvajú z úplne iných profesií smerom k technike. Ako na sebe makajú, učia sa, a zmenu po ktorej túžili, aj naozaj dotiahnu do konca. Klobúk dole! Práve prebiehajú registrácie do oboch Akadémii.

5. Peniaze, ťažká téma. Po tých rokoch sa nám darí lepšie firmám vysvetľovať, prečo je treba robiť s dievčatami a prečo už s takými malými. Nie je to ešte úplne ideálne, ale aj firmy dospievajú a hlavne kríza s nedostatkom ľudí ich núti rozmýšľať trocha inak, ako len v smere končiacich absolventov vysokých škôl. Pomohol nám veľmi grant od Google.org, a ja osobne sa už menej ostýcham diskutovať aj o financiách. Každý dospievame.

Takže toto sú dobré správy od nás. Držte nám palce, aby sme čo najskôr mohli prísť aj do vášho mesta, a vybudovať silnú IT komunitu na celom Slovensku. A ak máte chuť pridať sa, každá ruka je vítaná.  Hľadáme napríklad nových lektorov. 

Prajem vám skvelý štart do nového školského roka.